niedziela, 17 lipca 2016

Krajobraz polęgowy w legnickim parku.

To już druga połowa lipca, co oznacza, że większość mieszkańców legnickiego parku zakończyła już okres lęgowy. Część z nich dokarmia jeszcze podrośnięte pisklęta, a tylko kilka gatunków przystępuje do powtórnych lęgów. W parku jest teraz znacznie ciszej niż na wiosnę, tylko z niektórych drzew rozlegają się głosy ptaków, które jeszcze na koniec sezonu postanowiły wychować kolejne potomstwo. Jest to zatem dobra okazja do podglądania ptasich rodzinek, tj. dorosłych osobników wraz z pisklętami bądź podlotami. Można też spotkać gatunki, które w sezonie lęgowym w parku się nie pojawiają lub występują tu pojedynczo. Do takich ptaków należą kawki i gawrony, które teraz w dość sporych ilościach można zaobserwować na parkowych trawnikach. Ptaki intensywnie żerują, aby odbudować zapasy energetyczne po okresie lęgowym i przygotować się do nadchodzącej jesieni. Mój wczorajszy poranny spacer potwierdza te spostrzeżenia:


Do licznie występujących na trawnikach ptaków należą także grzywacze. Przy okazji jest to ten z nielicznych gatunków, który przystępuje do powtórnego lęgu:

Wędrując po parkowych alejkach, można też natknąć się na ćwiczące się w trudnej sztuce polowania młodociane kosy. Na fotkach poniżej młody osobnik, który przyczajał się na latające owady, po czym podskakiwał i łapał je dziobem:



Ku mojemu zdziwieniu, ciekawym do obserwacji miejscem okazały się okolice parkowego kompleksu fontann. Bo oto jedna z tamtejszych ławek została zaanektowana jako czatownia przez młodocianą muchołówkę szarą. Było to dobre miejsce wypadowe dla młodego wprawiającego się w trudnej sztuce polowania:





W pobliżu polującej muchołówki, na jednym z drzew, zobaczyłam także kowalika - gatunek, który w okresie lęgowym prowadzi naprawdę skryty tryb życia. Niestety, ze względu na niesprzyjające światło, tylko taka fotka:

Kawałek za kompleksem fontann, kolejne ciekawe obrazki - całkiem pokaźne stado szpaków, składające się, oczywiście, zarówno z dorosłych jak i młodocianych osobników. Ptaki wyglądały dość zabawnie, kiedy całą chmarą lądowały na trawniku po jednej stronie alejki, a następnie pieszo, pojedynczo (ewentualnie w parach), przebiegały na sąsiedni trawnik:



Oczywiście, takie zachowanie ma swoje uzasadnienie - szpaki w ten sposób oszczędzały energię. Bo po co latać taki kawałek skoro można przebiec?. Jednak w pewnym momencie nadeszli przechodnie z psem. To dla szpaków stanowiło już ewidentny sygnał do odlotu (ptaki po prawej, lecące obok siebie, nieco niżej od pozostałych, to osobniki młodociane):

Dalej, przy ogródkach działkowych, usłyszałam miły śpiew szczygła. Brzmiało to jak śpiew godowy, więc być może jest to kolejny gatunek, który ponownie zamierza wyprowadzić lęgi. Szczygieł niezmienne zachwyca jaskrawymi barwami, a jego piosenka bardzo wpada w ucho, więc trochę postałam pod drzewem, porobiłam fotki...:


...i nagrałam filmiki:

https://www.youtube.com/watch?v=pqHh3burZgs

https://www.youtube.com/watch?v=yiQ_jkDqC3k

Nad Kaczawą kolejne młodociane towarzystwo, mianowicie, żerujące kwiczoły:


...oraz polująca na owady młoda pliszka siwa:

Kierując się już do mieszkania, przy parkowym boisku spotkałam srokę w towarzystwie parki grzywaczy:

Tak, na marginesie, grzywacze to bardzo rodzinne ptaki (jak chyba większość gołębi), żerujące zawsze w parach. Nawet zatem, jeżeli obserwujemy gdzieś jednego osobnika, można mieć pewność, że w pobliżu znajduje się też drugi:

Skoszone trawniki w pobliżu boiska stanowią także świetne miejsce żerowania dla młodych kwiczołów...:

...szpaków...:

...a także kosów. Ptaki korzystają też z kałużowych wodopojów:

A na Kozim Stawie w dalszym ciągu królują kacze pisklęta (na fotce czernica z młodymi):

Przy czym młode czernice, wyraźnie wypuszczają się już na samotne wycieczki po stawie i uczą się same zdobywać pożywienie:


Udało mi się też sfotografować pisklęta krzyżówek. Jedno z nich odważnie wylegiwało się na samym brzegu Koziego Stawu:


Mama jednak była w pobliżu i pilnowała także reszty przychówku, ukrytego w przybrzeżnej trawie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz