Dzisiejszy blog jest może trochę nie na czasie, ponieważ dotyczy ptasiej wycieczki z 27 października. Jak wspominałam w poprzednich dwóch postach, tego dnia zwiedzaliśmy nowe ptasie tereny z naszym znajomkiem z Bieniowic. Chciałam dziś opowiedzieć o jeszcze jednym niezwykłym miejscu, które pokazał nam nowo poznany ptasiarz. Jest to miejscówka naprawdę wyjątkowa. Po przemierzeniu paru lubińskich ulic, w pewnym momencie skręca się gdzieś w bok, w leśną ścieżkę, prowadzącą pośród drzew aż do małego bajorka. Jeżeli ktoś nie wie o tym miejscu, na pewno niełatwo tam trafić. My jednak mieliśmy naszego przewodnika, który poprowadził nas uroczą ścieżką aż do wspomnianego mini-jeziorka. A wokół niego trawy, drzewa, parę palików i...nieduży malowniczo urządzony karmnik. I, oczywiście mnóstwo ptaków, które można było obserwować z niewielkiej odległości, nie wychodząc z ciepłego samochodu. Miejsce wymarzone dla każdego birdwatchera. Spędziliśmy tam chyba ze dwie godziny. Widzieliśmy aż pięć gatunków sikorek (bogatki, modraszki, sikorki ubogie, czarnogłówki, sosnówkę), kowalika, dzięcioła dużego i samicę czyża. Na chwilę zawitało też spore stadko mysikrólików, ale nie udało nam się zrobić im zdjęcia. Ptaki przeganiały się, latały z jednego palika na drugi, piły z bajorka, jadły z karmnika, czyściły piórka na gałęziach...Naprawdę wspaniałe obserwacje:). Poniżej zamieszczam dokumentację z tego niezwykłego miejsca. Nie grupowałam fotek gatunkami, gdyż chciałam oddać dynamikę naszych obserwacji. Poza tym, nie mogłam zdecydować się, które zdjęcia zamieścić, więc wkleiłam ich naprawdę sporo;). I jeszcze jedno - ponieważ mam spore trudności z odróżnieniem czarnogłówki od sikory ubogiej, możliwe są w tym zakresie drobne pomyłki;):
(sikorka uboga - prawdopodobnie - gdyż ma dość krótką czapeczkę i jest ona błyszcząca, co jest charakterystyczne dla przedstawicieli tego gatunku; u czarnogłówki jest odwrotnie - czapeczka długa i matowa)
(bogatka)
(kowalik)
(sikorka uboga; tego oznaczenia jestem prawie pewna, gdyż ptak ten ma stosunkowo krótką czarną czapeczkę oraz nie ma jasnej wstawki na skrzydłach (taką wstawkę natomiast ma czarnogłówka), które to cechy charakteryzują właśnie sikorkę ubogą:))
(a to najprawdopodobniej jest czarnogłówka, gdyż ma dużą czarną czapeczkę zachodzącą aż na kark)
(bogatki)
(samica czyża, zbyt nieśmiała by podejść bliżej;))
(kowalik)
(czarnogłówka, bo ma dłuuugą czapeczkę)
(kowalik)
(sikorka uboga albo czarnogłówka)
(to raczej czarnogłówka)
(modraszka)
(kowalik)
(dość duży śliniak, więc zapewne jest to czarnogłówka; u sikorki ubogiej śliczniaczek jest mały)
(kowalik)
(bogatka)
(modraszka)
(tu niestety nie jestem pewna:))
(pięknie wybarwiona samica dzięcioła dużego)
(kowalik)
(kowalik - helikopter:))
(bogatka niczym pocisk)
(to chyba czarnogłówka, bo ma długą czapeczkę)
(a to sikorka uboga, bo czapeczka krótkawa)
(kowalik)
(tu nie wiem:))
(kowalik)
(sosnówka nad bajorkiem)
(i ponownie kowalik)
A na zakończenie tego posta dwa filmiki; pierwszy z samicą dzięcioła dużego, drugi z kowalikiem:
https://www.youtube.com/watch?v=aYmfLsT_rv0
https://www.youtube.com/watch?v=cwEa_n0_E8w
Tym kolorowym wpisem, życzę Czytelnikom tego bloga wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, w tym, oczywiście, wielu ciekawych spotkań z naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi:).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz