Nasza wycieczka do Jutrosina okazała się bardzo owocna, oczywiście głównie z powodu opisanej poprzednio obserwacji sterniczki, ale także ze względu na inne gatunki. Ptaki niewątpliwie dopisały, było ich tam mnóstwo, a ich różnorodność była naprawdę duża. Bardzo możliwe, że Jutrosin stanie się dla nas kolejną ciekawą ptasią miejscówką:). Wracając do tematu posta, warto wspomnieć, że zbiornik pod Jutrosinem prezentuje się niezwykle malowniczo; jest bardzo rozległy, otoczony wałami z ławeczkami, na których można sobie odpocząć. Jak możemy przeczytać na stronie jutrosin.eu, ciekawym akcentem krajobrazu owego jeziora, jest zabytkowy wiatrak z 1797r., który został przeniesiony w to miejsce z Dubina oraz zrekonstruowany (ponieważ wcześniej się nieco sypał). Poza sterniczką na zbiorniku liczne były, oczywiście, krzyżówki, ale także łyski, nurogęsi, głowienki, czernice, sporo było świstunów, gągołów, jak również kormoranów, perkozów dwuczubych oraz krakw. Poniżej fotki ze wspomnianych obserwacji:
(nurogęsi (te jasne to samce, u samic dominuje kolor szary), krzyżówki, na dalszym planie krakwy)
(samce gągołów w szacie spoczynkowej)
(ogromna ilość łysek)
(krakwy - w środku kadru)
(gęsi w locie, niestety z powodu kiepskiego światła nie mogę zidentyfikować gatunku, być może są wśród nich gęsi zbożowe)
Jak wspomniałam w poprzednim poście, po jakimś czasie naszych obserwacji w dniu 11 listopada, całe ptasie towarzystwo przeniosło się "w górę zbiornika". Podążyliśmy więc w ich ślady. Po drodze, na pobliskich polach, spotkaliśmy czaple - białe i siwe:
W tej części zbiornika ptaków było jeszcze więcej:
(nurogęsi i krzyżówki)
(dodatkowo z przelatującą nad zbiornikiem śmieszką)
(głowienki, krakwy, świstuny, łyski i krzyżówki)
(poniżej - samiec świstuna w szacie spoczynkowej wyławia coś z wody, poza tym widoczne łyski)
(te rudawe akcenty na wodzie to świstuny, poza tym na zdjęciu widoczne są krzyżówki oraz głowienki)
(świstun i perkozy dwuczube)
(tutaj naliczyłam jedenaście świstunów, poza tym widoczne są również głowienki, a na dalszym planie łyski i krakwy)
(jak wspomniałam wyżej, na jeziorze przebywały również kormorany, te z jasnym brzuchem to osobniki młodociane)
(krzyżówki)
(czernice)
(gągoły - na pierwszym zdjęciu samiec i prawdopodobnie świstun, na drugim - para gągołów i para świstunów (również prawdopodobnie;))
(nurogęsi)
(świstuny, głowienki, czernice, krzyżówki oraz perkozy dwuczube)
(świstuny, gągoły i łyski)
Jak wspomniałam przy okazji poprzedniego wpisu, do Jutrosina udaliśmy się jeszcze raz w dniu 21 listopada w nadziei, że jednak uda nam się udokumentować sterniczkę (wówczas jeszcze nie wiedzieliśmy, że ten niezwykły ptak już zapisał się na kartach naszych aparatów;)). Tym razem jestem prawie pewna, że za drugim razem nie udało nam się jej zlokalizować, niemniej jednak, pogoda tego dnia była naprawdę piękna i powstało parę całkiem niezłych fotek. Pięknie na zbiorniku, w promieniach słońca, prezentowały się nurogęsi; wśród nich były również osobniki młodociane:
(w towarzystwie mewy białogłowej)
(perkozy dwuczube, na dalszym planie świstun i łyska)
Jeszcze parę zdjęć zbiornika z dnia 21 listopada, na których dobrze widać jak dużo było na nim ptaków:
Na zakończenie niniejszego posta, parę zdjęć wiatraka z Jutrosina:
Korzystając z pięknej pogody, stwierdziliśmy, że podjedziemy jeszcze do znajdującej się stosunkowo niedaleko Doliny Baryczy, konkretnie nad staw Jamnik. Jednak o tym, co udało nam się tam zobaczyć, napiszę w jednym z następnych postów:).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz