sobota, 16 kwietnia 2022

Bataliony, krwawodzioby i inne w Goliszowie.

W dzisiejszym poście znów o Goliszowie. Ale cóż poradzić, skoro jest wiosna i tyle tam się dzieje. W dniu 20 marca, w południe pojechałam tam z Mężem i z Małą. Pogoda była przepiękna i ptaki znów dopisały. Na wjeździe do kompleksu tradycyjnie powitały nas gągoły:

Towarzyszyły im głowienki:


Jak również czernice:

W dalszej części kompleksu, na stawie "za winklem", zobaczyliśmy pojedyncze łabędzie nieme oraz pokaźne stado głowienek:

(z perkozem dwuczubym)










Były również krakwy - na pierwszym planie dwa samce:



Nie zabrakło też łysek:

I śmieszek:



W dalszej części kompleksu, na polach w kierunku Niedźwiedzic, zobaczyliśmy stada czapli - białych i siwych w towarzystwie saren:









(na pierwszym planie dodatkowo czajka)

Prawdziwym rarytasem było jednak stado siewkowców, które udało nam się wypatrzeć na jednym ze stawów, znajdujących się na przeciwko wspomnianych pól. Staw ten jest jednak otoczony gęstym trzcinowiskiem, wobec czego, Mąż musiał wysiąść z samochodu i podejść na brzeg zbiornika. Udało mu się wykonać świetną dokumentację. Żeby upewnić się co do gatunków, które znalazły się we wskazanym stadzie, zamieściłam jedno ze zdjęć na portalu Identyfikacja ptaków z prośbą o pomoc w oznaczeniu. Z tego co udało mi się bowiem obczaić, na stawie tym były 3 gatunki siewkowców - bataliony, krwawodzioby i jeszcze jakieś małe ptaki, co do których nie widziałam co to jest. W odpowiedzi uzyskałam potwierdzenie, że istotnie, obserwowaliśmy bataliony i krwawodzioby. Kwestia trzeciego gatunku pozostała jednak nierozstrzygnięta. MP stwierdził, że mogły to być biegusy zmienne. I wydaje mi się to sensowne. W każdym razie, na pewno były bataliony i krwawodzioby. Czyli pierwsze krwawodzioby w tym sezonie zaliczone;). Poniżej dokumentacja siewkowców autorstwa Męża:
(generalnie, na wszystkich zdjęciach są obecne bataliony, na paru są krwawodziby, a te małe siewkowce to nierozstrzygnięte)




(na dole zdjęcia, po lewej stronie co najmniej jeden krwawodziób (ten na pierwszym planie na pewno, a ten nieco dalej to prawdopodobnie;))

(co jakiś czas ptaki podrywały się do lotu, by po chwili znów wylądować na wodzie)

(na dwóch poniższych fotkach też jest widoczny krwawodziób - na pierwszym zdjęciu, niemal na środku na pierwszym planie, natomiast na drugim - po lewej stronie)


I jeszcze nagranie z udziałem tego bardzo interesującego stada siewkowców:

https://www.youtube.com/watch?v=QMXONZJZPDo

Wracając już do Legnicy, na polach w stronę Dobroszowa, zauważyliśmy parę kląskawek:
(z czarną głową samiec, z jasną - samica)










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz