Ponieważ ostatnio jestem bardzo zajęta i nie mam czasu na terenowe wycieczki, postanowiłam sięgnąć do mojej przepastnej fotograficznej szuflady. Tematów na posty w niej co niemiara, ale coś trzeba było wybrać...Padło zatem na trzy ciekawe gatunki, które swego czasu udało mi się spotkać w górach.
Zacznę od strzyżyka, bardzo ciekawego ptaszka, o którym jeszcze nie pisałam na blogu. Strzyżyk to ptak niewielkich rozmiarów, zamieszkujący przede wszystkim lasy. Spotkaliśmy go ponad dwa lata temu, w marcu 2014r., podczas spaceru po szlakach Gór Stołowych. Tak naprawdę wypatrzył go Mąż. Szliśmy dość uciążliwą drogą pod górę, gdy nagle usłyszeliśmy jakiś głos. Nagle Mąż wypatrzył coś przez lornetkę, namierzył i zaczął cykać fotki. Ja przez pewien czas nie mogłam niczego dojrzeć, z uwagi na odległość, niewielkie rozmiary ptaka oraz kolorystykę otoczenia, z którym ptak zlewał się doskonale. Po chwili jednak udało mi się zobaczyć obiekt zainteresowania Męża i z radością stwierdziłam, że jest to strzyżyk, nowy dla nas gatunek. Początkowo jego obserwacja wyglądała mniej więcej tak:
(mała podpowiedź - strzyżyk to ta brązowa plama na znajdującej się na bliskim planie gałęzi).
Po chwili jednak ptaszek usiadł w bardziej dogodnym miejscu i pozwolił na zrobienie sobie pięknej sesji zdjęciowej:
Strzyżyka wyróżnia spośród innych ptaków rdzawy ogon, niemal zawsze zadarty, którym w chwilach podekscytowania ptak macha na boki niczym wahadełkiem. Poniżej załączam link do filmiku, na którym dokładnie widać opisywane zachowanie:
https://www.youtube.com/watch?v=kPJWQcK_veU
Kolejnym ciekawym gatunkiem spotkanym w czasie tej samej wycieczki były sosnówki. Okazało się, że w górach żyje ich mnóstwo, w zasadzie spotykaliśmy je na każdym kroku. Sosnówka jest naszą najmniejszą sikorką. Opisując jej wygląd można powiedzieć, że wygląda jak mniej wybarwiona bogatka. Kolory sosnówki są bowiem bardzo stonowane, utrzymane w szarościach, bieli i czerni. Ptaki te znacznie różnią się też rozmiarami - bogatka jest znacznie większa. Znakiem rozpoznawczym sosnówki jest biały pasek na głowie. Ptak ten mieszka przeważnie w borach. Z uwagi na ruchliwość osobników tego gatunku, udało nam się sfotografować tylko jeden egzemplarz, ale za to w całej okazałości:
Skoro o ptaszeniu w górach mowa, nie sposób nie napisać o naszym spotkaniu z orzechówką. Miało to już jednak miejsce w czasie innej wycieczki, w Górach Sowich, w sierpniu 2014r. Orzechówka należy do krukowatych. Jest to ptak nieliczny w naszym kraju i, ze względu, na miejsce zamieszkania w górach i stosunkowo dużą płochliwość, trudny do obserwacji. Tym większa radość ze spotkania z tym gatunkiem. Nam udało się ją sfotografować na samym czubku drzewa:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz