Jak wspominałam w poprzednim poście, ostatnio byłam bardzo zajęta co było związane z przeprowadzką do nowego mieszkania:). Mimo natłoku wrażeń, udało mi się jednak znaleźć parę chwil, żeby odwiedzić legnicki park i sprawdzić co słychać u pierzastych znajomych;). Wrzesień i październik to miesiące niezwykle ciekawe pod względem obserwacji ptaków. W tym czasie mają bowiem miejsce tzw. przeloty, które związane są z migracją ptaków do ciepłych krajów. Sprzyja to licznym obserwacjom naprawdę rzadkich gatunków. Warto jednak wspomnieć, że przyjemnych ptasich wrażeń dostarczają także, zaliczane do pospolitych, "miejscowe" ptaki, które teraz intensywnie żerują przed zbliżającą się zimą. Bardzo lubię w tym okresie chodzić do parku i obserwować jesienną krzątaninę wśród owocujących drzew i krzewów. Ciekawe obrazki udało mi się uchwycić w czasie kilku z wrześniowych spacerów.
Zacznę od sikorki ubogiej, którą najłatwiej zobaczyć w parku właśnie na jesień oraz wczesną wiosną. Jak już wspominałam we wcześniejszych postach, gatunek ten cechuje się niezwykłą (nawet jak na sikorki) ruchliwością. Z tego względu wciąż jest to dla mnie nieprzerobiony jeszcze temat fotograficzny i za każdym razem kiedy zobaczę ten gatunek, to go fotografuję. Poniższe zdjęcie nie jest najwyższych lotów, ale zamieszczam je w celach dokumentacyjnych:
Gwiazdą jednego ze spacerów okazała się sójka. Zauważyłam ją siedzącą na gałęzi jednego z drzew w alei lipowej. Ptak obserwował otoczenie i nie przejmował się szczególnie moją obecnością. Sójka pozowała tak pięknie, że nie mogłam się zdecydować, które fotki zamieścić. Dlatego załączyłam wszystkie jakie zrobiłam jej podczas tej obserwacji:
Zainteresowanie sójki wzbudziłam tylko na chwilę. Po pobieżnym zlustrowaniu mojej osoby, ptak wrócił do rekonesansu terenu:
Sójki z natury są urodziwe, ale to wyjątkowo piękny egzemplarz. Bardzo ciekawy układ czarnych piór wokół oka, dający wrażenie jakby ptak miał długie rzęsy. Zapewne zatem była to samica;):
Coś ciekawego dostrzegła w krzakach...
...i zaraz skoczyła w tym kierunku:
Tyle jeśli chodzi o sójkę. Załączam jeszcze ciekawe fotki bogatki i kosa. Gatunki te również uaktywniają się po sezonie letnim, dając okazję do fajnych sesji zdjęciowych:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz