W dzisiejszym poście parę słów o ciekawych obserwacjach w wymienionych w tytule miejscówkach. Do Świeradowa Zdroju pojechaliśmy w dniu 06 grudnia. Nie była to wprawdzie wycieczka birdwatchingowa, niemniej jednak, spacerując po świeradowskim parku, zauważyliśmy karmnik przy jednym ze znajdujących się przy parku domów. Jak pewnie czytający tego bloga już wiedzą, bardzo lubię karmnikowy birdwatching. Wobec tego, zatrzymaliśmy się na chwilę, żeby zobaczyć, jakie ptaki korzystają z dobrodziejstw odnalezionej przez nas stołówki. Jak to zwykle w przypadku karmników bywa, były to sikorki - przede wszystkim bogatki ale też pojedyncze modraszki. Niemniej jednak, udało nam się wypatrzeć znacznie rzadszą z krajowych sikorek, mianowicie - sosnówkę. Jest to nasza najmniejsza przedstawicielka tej grupy wróblaków; podobna do bogatki ale wyraźnie mniejsza, ze znacznie mniej wyrazistymi kolorami. Charakterystyczną jej cechą jest jasna plama z tyłu głowy, po której już z daleka możemy rozpoznać gatunek. Poniżej zamieszczam fotki z opisanej obserwacji; najpierw ogólnie karmnika (przy którym można zauważyć bogatki), następnie sosnówki na kuli tłuszczowej. Zdjęcia średniej jakości, bo wciąż wykonywane starym aparatem:
(karmnik i bogatki)
(sosnówka na kuli tłuszczowej)
Następna wycieczka miała miejsce jakiś tydzień później. Wybraliśmy się z Mężem do Koskowic, żeby zobaczyć co tam się dzieje. Generalnie nie działo się dużo, ale kierując się w stronę koskowickiego jeziora, zauważyliśmy spore stado bażantów. Przyznam, że jeszcze nie spotkałam się z tak dużą grupą tych sympatycznych kuraków. Z tego co naliczyłam, było około dwudziestu osobników, w tym samce i samice (mniej więcej po równo). Poniżej dokumentacja z obserwacji; ptaki w beżowych kolorach to samice, natomiast te kolorowe to samce:
Poza tym, na samym zbiorniku w Koskowicach widzieliśmy spore stado gęsi. Niestety, zdjęcia gdzieś mi wyparowały i nie mogę ich znaleźć. Wśród gęsi na pewno były gęgawy, a być może również gęsi zbożowe i białoczelne. W niniejszym poście to tyle. W następnych może pojawić się więcej karmnikowych tematów;).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz